Iespējams, jau esat dzirdējuši terminus – “Montessori skola”, “Montessori metodes”, “Montessori bērnudārzs”. Visi šie vārdu salikumi ir atvasinātu no 20. gs pirmajā pusē dzīvojušās itāļu ārstes, pedagoģes Marijas Montessori uzvārda.
M. Montessori lielākais ieguldījums pedagoģijā izrietēja no bērnu novērošanas. Sākotnēji viņa strādāja ar bērniem ar īpašām vajadzībām un izgudroja dažādas metodes viņu labākai izglītošanai. Nedaudz vēlāk tika izveidota pirmā Montessori bērnu māja, kuras koncepts tagad ir izplatījies visā pasaulē.
Montessori metodes pamatā ir bērnu novērošana, ļaušana viņiem darboties pastāvīgi, mācīties vienam no otra. Piešķirot bērniem lielāku brīvību, bērni atraisījās, kļuva radošāki, pievērsās praktiskām aktivitātēm, būtiski uzlaboja disciplīnu (pašdisciplīna). Pedagoģe novēroja, ka katrā bērnā jau no dzimšanas ir ielikta sava attīstības programma. Skolotāja uzdevums šādā kontekstā ir netraucēt programmas īstenošanu, bet to atbalstīt.
Montessori skolās un bērnudārzos tiek izmantotas mēbeles, kas atbilst bērnu izmēram un fiziskām spējām. Mūsdienās tas nav nekas neparasts, bet tajā laikā tā bija liela inovācija. Bērniem ir jāveic dažādi darbiņi – jārūpējas par dzīvniekiem, augiem, jāgatavo ēst, notiek sporta nodarbības, ir atvēlēts laiks brīvajām nodarbībām. Savā ziņā bērni darbojas kā mājās, taču kvalificētu pedagogu uzraudzībā, kas viņiem piešķir aizvien jaunus izaicinājumus.
Montesori metodes ietvaros arī tiek uzsvērta bērnu individualitāte un tiesības, kas bija stingrā pretstatā ar tā laika pedagoģiskajām metodēm. Iespējams, kāds no lasītājiem vēl atcerēsies savas skolas gaitas, kad skolotāju fiziskā vai emocionālā vardarbība pret skolēniem nevienam nekādus iebildumus neizraisīja.
Šobrīd arī Latvijā darbojas vairākas Montessori skolas un pirmsskolas izglītības iestādes, kur M.Montesori metodes ir ieviestas praksē. Kā likums, visas šīs iestādes ir privātas un par to apmeklēšanu vecākiem ir jāmaksā vismaz vairāki simti eiro. Neskatoties uz to, pieprasījums pēc Montessori izglītības iestādēm saglabājas augsts.
Kā ir pareizi Montessori vai Montesori?
Atbilstoši latviešu valodas likumiem dubultais “s” (“ss”) vārda vidū netiek lietots, to izmanto tikai salikteņos. Piemēri – visskaistākais, lietussargs, tomēr pēdējo 30 gadu laikā Montessori pedagoģijas popularizētāji ir ieviesuši šī vārda rakstītu ar diviem “s”. Ja vēlaties rakstīt absolūti pareizi, rakstiet ārstes uzvārdu ar vienu “s”, taču nebrīnieties, ja citi neseko jūsu piemēram.
Montesori pedagoģija nosaukta tās izveidotājas Marijas Montesori vārdā. Marija Montesori bija itāļu pedagoģe, kura izveidoja speciālas mācību metodes bērniem. Lai gan itāļu valodā uzvārds rakstāms ar diviem līdzskaņiem „s” – Montessori –, saskaņā ar latviešu valodas normām šo līdzskani nedubulto (izņemot salikteņus, piemēram, lietussargs, saulessvece), tāpēc vārds rakstāms ar vienu līdzskani „s”: Montesori.
Papildus informācija
- Vairāk par Montesori pedagoģiju varat uzzināt autentiskā Montessori bērnudārza mājaslapā – https://pirmiesoli.lv/
- Plašākam ieskatam iesakam noskatīties video stāstu par izcilo pedagoģi (itāliski ar titriem angliski).