Malkas sters, berkubs vai kubikmetrs
Malkas cenas pēdējos gados ir būtiski pieaugušas. Ja jums ir jāpērk malka, ir svarīgi saprast, vai daudzums tiek rēķināts steros, berkubos vai kubikmetros. Atšķirības ir ļoti būtiskas.
Malkas mērvienības – sters/berkubs
- Sters jeb ciešmetrs ir grēdā sakrautu kokmateriālu, t.sk. malkas mērvienība. Viens sters ir līdzvērtīgs vienam kubikmetram (metrs x metrs x metrs) malkas, ieskaitot spraugas starp pagalēm, baļķiem vai žagariem.
- Berkubs ir viens kubikmetrs malkas, kas ir nevis sakrauta, bet samesta vai iebērta traktora vai auto piekabē.
Malkas cenas un daudzuma aprēķins
Pasūtot malku internetā vai no sludinājuma avīzē, ir būtiski saprast par ko jūs maksājat. Viens sters maksās dārgāk kā berkubs, taču summāri tajā būs gandrīz divreiz vairāk koksnes.
- 1 sters = 0,65 – 0,70 m3 koksnes (ciešmetri)
- 1 berkubs = 0,42 m3 koksnes = 0,62 steri
- 1 m3 malkas = 2,38 berkubi
Sludinājumu portālos SS, MM, ZIP, Reklama vai vietējās novada avīzēs cenas malkai var atšķirties par vairākiem desmitiem eiro sterā. Ja vēlaties malku uzreiz kurināt, svarīgi, lai tā jau būtu izžāvētā. Sausa malka būs vieglāka, taču tiks tirgota par augstāku cenu.
Cik sver malka?
Precīzs malkas svars ir atkarīgs no koksnes blīvuma un mitruma līmeņa. Tikko nozāģēts, zaļš koks vienmēr būs ievērojami smagāks kā izkaltēts. Atkarībā no blīvuma līmeņa koksni iedala trīs grupās – zema, vidēja un augsta blīvuma. No zināmākajām jāmin:
- Zema blīvuma koku sugas (priede, egle, baltegle, apse, liepa, alksnis), 540kg/m3 un mazāk;
- Vidēja blīvuma koku sugas (lapegle, ozols, kļava, osis, bērzs), 550 – 740 kg/m3;
- Augsta blīvuma koku sugas (skabārdis), 750 kg/m3 un vairāk.
Pasūtot malku, jāņem vērā arī kokvedēja svars un ceļu stāvoklis. Viens kokvedējs (ar piekabi) var vienā reizē atvest aptuveni 30 m3 malkas. Vidēja izmēra traktors var atvest aptuveni 5-6 m3 malkas.
Ja jūsu ceļš nav augstas kvalitātes, vēlams smagas kravas vest ziemā, kad temperatūra vismaz dažas dienas ir noslīdējusi zem -5 C un zeme ir sasalusi. Svarīgi šādās reizēs, lai ceļš būtu pirms tam vismaz vienu diennakti notīrīts no sniega. Pretējā gadījumā augsne var nepaspēt sasalt.
Kā pasargāt sevi no negodīgiem malkas tirgotājiem?
- Izpratne par to, kas ir sters, berkubs vai kubikmetrs ir pirmais solis, lai pieņemtu pārdomātu lēmumu. Daļa malkas pārdevēju savas nezināšanas vai ļaunprātības dēļ mēdz saukt berkubu par steru, taču tas ir nepareizi. Sterā satilpst būtiski vairāk malka kā berkubā.
- Pārbaudiet atvesto kravu. Reizēm tirgotāji mēdz kravas ārpusē salikt krautu malku, bet vidū sabērtu. Arī šāda rīcība neapšaubāmi ir krāpnieciska un jūs varat no šādas kravas attteikties.
- Maksājiet ar pēcapmaksu. Ja iespējams, norēķinus veiciet tikai pēc malkas piegādes un prasiet čeku. Vairums malkas pārdevēju nesniedz čekus, taču laika gaitā situācija uzlabosies.
Avoti un papildus informācija
- 10.2013. MK noteikumi Nr. 1184 Veidlapas Nr. 2.-EK “Pārskats par enerģētisko resursu iegādi un izlietošanu”. Sk. internetā – https://likumi.lv/wwwraksti/2013/215/BILDES/N_1184/KN1184-PIEL_1_01.01.2014.DOC
- Jelgavas Amatniecības vidusskola. “Materiālu mācība” (prezentācija), 2008. Sk. internetā: https://www.jelgavastehnikums.lv/macibu_materiali/esf/materialu_maciba.pdf