Atvaļinājumā ārzemēs, lai pārvestu lielākus priekšmetus vai vienkārši aizbrauktu uz iecerēto galamērķi ar automašīnu – auto noma var būt vajadzīga dažādās situācijās. Aplūkosim auto nomas veidus un kā sevi pasargāt.

Kas ir auto noma?

Pakalpojuma ietvaros iznomātājs nodod nomniekam lietošanā automašīnu uz līgumā atrunāto termiņu un nosacījumiem. Vairumā gadījumu nomniekam sākotnēji ir jāmaksā drošības nauda, jāiegādājas apdrošināšana un jāsniedz atlīdzība par auto lietošanu.

Kas piedāvā auto nomas pakalpojumus?

Iespēju iznomāt auto privātpersonām vai uzņēmumiem piedāvā vietējie un konkrētā valstī pārstāvētie starptautiskie uzņēmumi (Avis, Europcar, Hertz, Sixt). Izvēli ar kuru uzņēmumu sadarboties parasti nosaka a) auto piedāvājums, b) sadarbības nosacījumi, c) cena par auto nomu un ar to saistītiem papildus pakalpojumiem (navigācija, komforta līmenis). Arī bērna sēdeklīša noma atsevišķos gadījumos var izmaksāt tikpat cik auto īre.

Vai ir jēga nomāt auto?

Cilvēkiem, kuriem nav savs auto, reizēm tas vienalga ir vajadzīgs. Ja auto ir vajadzīgs tikai īstermiņā, gadu vai pāris gadiem, auto nomāšana var būt finansiāli izdevīgāka kā auto līzings, jo nav vajadzīga pirmā iemaksa un ikmēneša maksājums var būt zemāks.

Auto nomas nosacījumi arī bieži paredz, ka nomniekam nav jāuztraucas par auto remontēšanu, riepu maiņu, apdrošināšanu, tehniskajām apskatēm un citiem maksājumiem. Visi šie izdevumi jau ir iecenoti nomas maksā, taču var tikt paredzēts arī nomnieka pašrisks situācijās, kad auto tiek bojāts vai nozagts.

Lai izvairītos no neizdevīgiem nosacījumiem, ir svarīgi vienmēr rūpīgi izlasīt līguma nosacījumus un, ja tie neapmierina, meklēt citu piedāvājumu.

Nomas veidi

Latvijā šobrīd darbojas uzņēmumi, kas piedāvā auto nomāt gan īstermiņā, gan ilgtermiņā. Katram no tiem ir sava cenu politika un stratēģija kā pievilināt klientus. Apskatīsim visus trīs variantus:

  • Ultra īstermiņa noma

Aizvien lielāku popularitāti iegūst iespēja iznomāt auto uz ļoti īsu termiņu, piemēram, dažām stundām. Šādu iespēju Rīgā piedāvā vismaz divi uzņēmumi – CityBee, CarGuru. Pakalpojuma ietvaros auto izīrētājs piereģistrējas speciālā aplikācijā, apstiprina savu identitāti un var ņemt lietošanā jebkuru pilsētā novietoto uzņēmuma auto. Transportlīdzekļa lietošanas laiks tiek fiksēts aplikācijā un jāmaksā ir par auto lietotajām minūtēm.

  • Īstermiņa noma

Īstermiņa auto noma ir pats populārākais auto nomas veids privātpersonām. Nomas periods svārstās robežās no vienas dienas līdz vairākiem mēnešiem. Biežāk gan maksimālais termiņš nepārsniedz divas nedēļas vai vienu mēnesi, jo tieši tik ilgs ir atvaļinājums.

  • Ilgtermiņa noma

Nomāt auto ilgtermiņā mēdz privātpersonas, kas izskaitļojušas, ka tas ir izdevīgāk kā pirkt vai ņemt auto līzingā. Tas var būt saistīts ar biežu ceļošanu, nevēlēšanos veltīt uzmanību auto apkopēm vai citiem iemesliem. Otra grupa, kas iecienījuši šo pakalpojumu ir uzņēmumi, kuriem nav savs komerctransports, bet ir nepieciešama pilna servisa auto noma. Tie var būt uzņēmumi, kuriem ikdienā ir jāpārvieto preces, bieži jābrauc uz dažādiem objektiem vai tikšanos ar klientiem, bet nav savi speciālisti, kas rūpētos par automašīnas tehnisko stāvokli.

Ilgtermiņa auto nomas periods svārstās no dažiem mēnešiem līdz vairākiem gadiem. Samērā bieži uzņēmumi, kas izīrē automašīnas ilgtermiņā vēlas, lai minimālais termiņš būtu vismaz 12 mēneši. Nomas perioda beigās transportlīdzeklis tiek atgriezts un tā vietā tiek iedots cita automašīna.

Kas jāņem vērā iznomājot auto? Kā sevi pasargāt?

Uzņēmumiem, kas iznomā automašīnas ne vienmēr ir pilnīga informācija par transportlīdzekļa tehnisko stāvokli. Ja līgumā ir paredzēts, ka nomnieks ir atbildīgs par auto tehnisko stāvokli un par tā bojājumiem ir jāmaksā kompensācija, ir būtiski fiksēt auto bojājumus, t.sk. skrambas un nolietojumu tā iznomāšanas brīdī.

Īpaša uzmanība ir jāpievērš:

  • pieņemšanas nodošanas aktā fiksētajiem bojājumiem;
  • rūpīgi jāaplūko auto un, ja tiek pamanīti papildus bojājumi, tie jāpievieno aktam pirms sākt braukt;
  • jānofotogrāfē automašīna no visām pusēm un lenķiem, t.sk. virsbūve, priekšējais un aizmugurējais bamperis un zem tiem, arkas, jumts, salons un bagāžnieks, stikli, riepas, motora pārsegs, bagāžnieka vāks un spoguļi Šīs fotogrāfijas vēlāk var kalpot kā pierādījums, ka auto bija trūkumi pirms tā pārņemšanas lietošanā.
  • apdrošināšanas nosacījumiem un pašriskam, ja tāds ir paredzēts. Piemēram, ja pašrisks ir noteikts 150 EUR apmērā, tad sīkus bojājumus var nākties kompensēt pašam nomniekam. Lai no tā izvairītos ir vēlams iegādāties dārgāku auto apdrošināšanu vai izvēlēties auto nomas uzņēmumu, kurš piedāvā draudzīgākus nosacījumus..
  • atsauksmes internetā vai no zināmiem cilvēkiem – pirms noslēgt līgumu, ne tikai salīdziniet cenu, bet arī pārbaudiet sūdzības vai atsauksmes interneta vidē. Cilvēki, kas vīlušies piedāvātajos pakalpojumos mēdz atklāt noderīgu informāciju citiem interneta lietotājiem.
  • auto atgriešanas nosacījumi – īstermiņa nomā bieži tiek prasīts, lai auto tiktu atgriezts ar pilnu degvielas bāku (tāpat kā tās saņemšanas brīdī). Tās ir papildus izmaksas un laiks, kas var būt sevišķi būtiski, ja viss tiek darīts pēdējā brīdī.

Papildus informācija

Share This