Filmas online – skaties internetā

skatīties visas filmas online bez maksas internetā latviešu vai angļu valodā

Brīvā laika nosišana ir problēma daudziem Latvijas iedzīvotājiem. Turpinājumā noskaidrosim kur, kā un kāpēc vislabāk skatīties filmas caur internetu.  Lai palielinātu savu drošību tiešsaistē vai skatītos ierakstus latviešu valodā, atrodoties ārzemēs, var būt nepieciešams izmantot VPN pakalpojumus. Kas ir VPN to noskaidrosim laika gaitā.

Labākais un drošākais veids kā skatīties filmas internetā

Vakaros pēc darba vai vienkārši brīvā brīdī nereti gribas noskatīties kādu filmu, raidījumu vai  seriālu, bet ne vienmēr ir zināms, kur. Ieejot nezināmā lapā var nākties piedzīvot vilšanos, jo tur a) linki nedarbojas vai var redzēt tikai treilerus, b) kvalitāte ir zem katras kritikas, c) mājaslapa vispār nedarbojas. Šī iemesla dēļ e-bibliotēka ir sagatavojusi sarakstu ar uzticamiem resursiem, kas joprojām ir pieejami internetā un ļauj skatīties filmas bez maksas.

Šie resursi ir pieejami ikvienam, bet, ja kāds konkrētajā brīdī nedarbojas ir iespējami divi iemesli. Pirmkārt, servera noslodze ir pārāk liela un mājaslapa nespēj apkalpot visus apmeklētājus. Otrkārt, ir notikusi kāda tehniska kļūme. Abos gadījumos ir vērts apmeklēt vietni nedaudz vēlāk vai ieiet kādā no citiem resursiem.  Lielākā daļa filmu ir pieejamas angliski vai krieviski, bet ir arī kino filmas latviski vai pat latgaliešu valodā, taču to klāsts pagaidām ir mazāks. Cerams, ka kāds no Latvijas simtgades pasākumiem pievērsīsies arī šim jautājumam un saturs latviešu valodā kļūs vieglāk pieejams.

Ņemiet vēŗa, lai varētu skatīties filmas datorā, planšetē vai telefonā ir nepieciešams kvalitatīvs interneta pieslēgums. Ja tas nav pieejams, ieraksts var “uzkārties” vai arī kādā brīdī skaņa sāks ies pa priekšu video. Visbiežāk tas var notikt tā dēvētajās pīķa stundās – t.i. brīdī, kad internetu vai konkrēto vietni izmanto vislielākais skaits cilvēku.


Kā skatīties filmas teicamā kvalitātē ārpus mājas?

Šobrīd online vidē var skatīties aizvien vairāk filmas, taču ne visas. Daļa mājaslapu un filmu servisu ļauj ierakstus arī lejupielādēt, taču šāda prakse kļūst aizvien retāka. Filmu veidotāji un izplatītāji cenšas saglabāt maksimālu kontroli pār savām autortiesībām un nevēlas pieļaut nelikumīgu izplatīšanu. Servisi, kas ar to nodarbojas tiek apkaroti, taču to vietā aizvien uzrodas jauni un vieta nepaliek tukša.

Tas gan nenozīmē, ka filmu lejupielāde vienmēr ir nelikumīga. Pasaulē ir gana daudz ierakstu, kuru autortiesību termiņš ir beidzies vai arī tādu ierakstu, kas paredzēti tikai privātai lietošanai un to neviens neierobežo. Ja izvēlaties lejupielādēt mūslaiku jaunākos kino darbus no lielajām ierakstu studījam, esiet piesardzīgi. Latvijas tiesībsargājošās iestādes parasti piever acis uz šādiem gadījumiem, taču neviens negrib kļūt par paraugprāvas dalībnieku.

kino var skatīties filmas vislabāk

Tiem, kas vēlas redzēt pašas jaunākās filmas teicamā kvalitātē nav labāku iespēju, kā doties uz kino un skatīties filmu uz lielā ekrāna. Protams, tie, kas nevar atļauties vai nav gatavi maksāt naudu, lielākoties, cenšas atrast meklēto internetā bez maksas, bet vismaz sākotnēji bez rezultātiem vai ļoti sliktā kvalitātē – camrip formātā.

Camrip ir formāts, kas apzīmē ierakstus, kas izdarīti kinoteātrī ar parastu videokameru. Tas nozīmē, ka, ja pats svarīgākais ir kādu nesen iznākušu filmu noskatīties par katru cenu tieši savā datorā, to var izdarīt. Tajā pašā  laikā ir jārēķinas, ka nelegālo filmu izplatītāji internetā nereti izplata dažādus vīrusus, ļaunatūru un uzbāzīgas reklāmas. Ja ar pēdējām vēl var cīnīties, tad pirmie kaitēkļi var nopietni sabojāt datoru vai planšeti un rezultātā var nākties izdot krietni lielāku summu nekā tika ietaupīts, izmantojot nelegālos servisus.

Papildus iespēja vienmēr ir iegādāties ierakstu dvd, blue-ray vai kādā citā datu nesējā. Uzreiz jāņem vērā, ka dvd diskos jaunākās filmas parādās tikai pēc kāda laika, vismaz pusgadu pēc filmas oficiālās iznākšananas kino teātros.

Atcerieties – ja dzīvojat Latvijas lielākajās pilsētās, daudzas kino filmas vietējā bibliotēkā var būt pieejamas bez maksas arī līdzi ņemšanai uz mājām.  Lai arī bibliotēkās pieejamo disku klāsts vienmēr varētu būt labāks, tomēr noteikti tajā atradīsiet kādu filmu, ko būs vērts noskatīties.


Saraksts ar labākajām vietnēm, kur skatīties filmas internetā

Replay

Latvijas sabiedrisko mediju (Latvijas televīzija, Latvijas radio) visu kanālu interneta vietne, kurā var skatīties raidījumus, ziņas, filmas, tiešraides online režīmā bez maksas. Diemžēl atsevišķām filmām un multfilmām LTV ir noteicis ierobežojumus (licencēšanas nosacījumi) un tos var redzēt tikai pa televizoru. Ja atrdodaties ārzemēs, lai skatītos filmas var būt nepieciešams izmantot VPN pakalpojumus.


Filmas.lv

Šeit var skatīties vairāk kā 140 filmas, multfilmas un kino hronikas. Plašākas iespējas ir tiem, kas apmeklē vietni esot bibliotēkā vai skolā. Iespējami papildus ierobežojumi attiecībā uz cilvēkiem, kas vēlas piekļūt saturam ārpus Latvijas robežām. Filmu klāsts tiek papildināts ļoti lēnām. Ir ieviesta sadaļa, kas veltīta Latvijas simtgadei, bet tur, lielākoties, var skatīties tikai mazus klipiņus vai iegūt papildus informāciju par filmu veidotājiem.


TV3play

TV3 un LNT video arhīvs – var redzēt seriālus, filmas, raidījumus, sporta un ziņu pārraides. Būtībā šeit ir viss, ko rāda abi pieminētie privātie televīzijas kanāli (ar atsevišķiem izņēmumiem). Diemžēl nav iespējams izvairīties no reklāmām, taču to atsver iespēja skatīties saturu bez maksas. Pieslēdzot abonēšanas maksas pakalpojumus iespējams izvēlēties tematiskās kino pakas. Ja nepieciešamas multfilmas bērniem, tad jāizvēlas Go3, kas arī ir maksas pakalpojums.

Mājaslapa: tv3play.skaties.lv
Maksā: Bezmaksas (ar reklāmām), maksas (bez reklāmām)


Skaties.lv

Skaties.lv ir TV3 pārvaldošās korporācijas viens projektiem, kura ietvaros Latvijas iedzīvotāji var skatīties ierobežotu klāstu filmu latviešu valodā bez maksas. Pirms filmas un tās laikā to vairākkārt pārtrauks reklāmas, kuras nebūs iespējams pārtīt uz priekšu. Tas, protams, sabojā skatīšanās pieredzi. Ja ir vēlme skatīties filmas bez maksas internetā bez reklāmām, jāizvēlas citi risinājumi vai maksas pakalpojumi.

  • Mājaslapa: skaties.lv/filmas
  • Maksa: Bezmaksas

ViaPlay

Tie paši īpašnieki, kas TV3 un LNT, bet šis jau ir maksas pakalpojums. Piedāvā filmas, seriālus, multiplikācijas filmas un dokumentālo kino. Izvēle salīdzinoši neliela, bet tie, kas  nav aktīvi tv skatītāji noteikti atradīs daudz neredzēta.


YOUTUBE

Komentārus šķiet neprasa, jo youtube ir pasaulē lielākais video failu uzglabāšanas un straumēšanas serviss. Saturs pieejams bez maksas, bet latviešu valodā izvēle ierobežota. Tajā pašā laikā var atrast samērā daudz multfilmas un filmas latviski,  ja ieraksta meklētājā filmas latviešu valodā vai multfilmas latviski. Ja ar angļu vai krievu valodu neesat uz jūs, varat atrast ļoti daudz filmas un seriālus pilnā garumā. Krievi autortiesības īpaši neievēro un apbrīnojamā kārtā viņu saturs netiek bloķēts.


VIMEO

Vimeo ir līdzīgs youtube, bet tajā ir krietni mazāk filmas. Saturu var atrast, ja zina precīzi, ko meklēt. Piemēram, jāieraksta konkrētās filmas vai multfilmas nosaukums. Ja tas nebūs redzams youtube, tad, iespējams, būs skatāms vimeo. Nevajadzētu gan cerēt, ka bez maksas šeit varēsiet redzēt jaunākās filmas vai multfilmas. Saturs, kas veidots Holivudā šeit tiek rūpīgi kontrolēts un vairumā gadījumu ātri izņemts ārā. Tajā pašā laikā ir pārraides vai filmas internetā, kas tiek dzēstas no youtube, bet paliek Vimeo.


SHORTCUT

Lattelecom veidots maksas straumēšanas serviss. Abonējot pakalpojumu ir jāpiekrīt servisa sniegšanas noteikumiem un jāapstiprina, ka dzīvesvietas valsts ir Latvija. Pieejamas daudzas filmas kā arī var skatīties daudzus TV kanālus tiešraidē latviešu valodā. Noderīgs pakalpojums tiem, kas vēlas skatīties savas iemīļotākās pārraides uz vairākām ierīcēm ne tikai TV.


NETFLIX

Pasaules lielākais filmu un seriālu abonēšanas serviss. Abonēšanas serviss, kuram Latvijā diemžēl ir salīdzinoši maz izvēles iespējas. Ja dzīvojat Anglijā, Vācijā, Īrijā vai ASV, tad izvēles iespējas būs daudz plašākas. Tā kā orientēts uz starptautisko tirgu, tad filmas latviski šeit nebūs skatāmas. Netflix tehnoloģiskie risinājumi nodrošina, ka filmas un seriālus varēs skatīties arī vietās un brīžos, kad Latvijas TV un satura piegādātāji uzkaras.

  • Mājaslapa: netflix.com
  • Maksa: Abonēšanas maksa (pirmais mēnesis par brīvu)

Apple TV

Uzņēmuma “Apple” ierīču faniem un atbalstītājiem radusies iespēja skatīties ASV korporācijas veidotos un translētos seriālus un filmas internetā. Šajā piedāvājumā atrodami seriāli, šovi un filmas, kas nav pie citiem kino straumēšanas servisiem, t.sk. Netflix.

Saturs latviešu valodā šajā video straumēšanas pakalpojumā netiek piedāvāts. Primārā valoda – angļu.

  • Mājaslapa: apple.com/tv/
  • Maksa: Abonēšanas maksa (pirmais mēnesis par brīvu)

Kādu filmu skatīties?

Internetā mēs varam atrast simtiem un pat tūkstošiem dažādas filmas, seriālus un pārraides. Viens no veidiem kā atrast, ko skatīties ir paļauties uz citu komentāriem un atsauksmēm. Rietumu pasaulē populārākas šādu filmu atsauksmju lapas ir divas – “Rotten Tomatoes” un IMDB (interneta filmu datu bāze). Zemāk pievienojam sarakstu ar IMDB Top 50 filmām. Tur atradīsiet filmas, kas uzņemtas pēdējos 70 gados, taču lielākā daļa ir jaunākas. Iekļūt šajā topā ir ļoti grūti un tikai dažām no pēdējo gadu iecienītākajām tas ir izdevies.

The Shawshank Redemption
The Godfather
The Godfather: Part II
The Dark Knight
12 Angry Men
Schindler’s List
Pulp Fiction
The Good, the Bad and the Ugly
The Lord of the Rings: The Return of the King
Fight Club
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back
Forrest Gump
Inception
One Flew Over the Cuckoo’s Nest
The Lord of the Rings: The Two Towers
Goodfellas
The Matrix
Star Wars
Seven Samurai
City of God
Se7en
The Silence of the Lambs
The Usual Suspects
It’s a Wonderful Life
Life Is Beautiful
Léon: The Professional
Once Upon a Time in the West
Interstellar
Saving Private Ryan
American History X
Spirited Away
Casablanca
Raiders of the Lost Ark
Psycho
City Lights
Rear Window
The Intouchables
Modern Times
Terminator 2: Judgment Day
Whiplash
The Green Mile
The Pianist
Memento
The Departed
Gladiator
Apocalypse Now
Back to the Future
Sunset Blvd.
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
The Prestige


Kopsavilkums un secinājumi

Ja esat iepazinušies ar šo sarakstu, būsiet jau sapratuš, kur skatīties raidījumus, dokumentālo kino, multfilmas un citas pārraides internetā vai uz kino ekrāniem. Laika gaitā šis saraksts varētu tikt paplašināts ar citiem avotiem, tādēļ ir vērts laiku pa laikam to apskatīties atkārtoti. Ņemot vērā, ka katru dienu parādās aizvien jaunas filmas un seriāli bez maksas, pieejamā satura daudzums tikai palielināsies. Tiem, kas vēlas skatīties pārraides tikai latviešu valodā izvēles iespējas ir krietni mazākas, bet, izmantojot maksas servisus, pietiek atliku likām. Latviešiem ārzemēs izvēles iespējas mēdz būt mazākas, bet to var apiet, ja izmanto VPN. Ja jūs zinat vēl kādu platformu, kas lauj skatīties filmas internetā, ierakstiet komentāros vai ieejiet kontaktos un atsūtiet mums ziņu.

Tiem, kas neatrada meklēto vai arī vēlas iegūt vairāk variantus un ir gatavi skatīties filmas citu valstu valodā ir iespēja interneta meklētājos ierakstīt šādas frāzes “watch movies online” (angliski) (var pievienot arī frāzi “for free“). Krievu valodas pratēji var ierakstīt meklētājā  “Смотреть фильмы онлайн бесплатно” (krieviski). Rezultāti būs abās valodās, taču jārēķinas, ka krieviski runājošajiem varētu būt pieejami vairāk rezultāti, vismaz situācijās, kad ir vēlme skatīties pārraides vai filmas par brīvu. Ir valstis, kur par šādām darbībām cilvēks var tikt sodīts, sevišķi, ja lejupielādē licencētu saturu savā datorā vai citā ierīcē. Šī iemesla dēļ no juridiskā viedokļa vienmēr ir daudz drošāk skatīties ierakstus tiešsaistē, nevis lejupielādēt.  Arī Latvijā ik pa laikam tiek rīkotas paraugprāvas, taču tad sodīti, lielākoties, tiek satura izplatītāji, nevis lietotāji. Izvēloties nezināmas bezmaksas filmu straumēšanas vietnes ir jāņem vērā, ka iespēja saķert datorvīrusus vai ļaunatūru šādās vietnēs ir daudz lielāka nekā uzticamos resursos.

Share This