Kas ir darba apģērbs?

Darba apģērbs ir speciālas drēbes, kas tiek vilktas specifisku, visbiežāk fizisku darbu veikšanai. Tā galvenās priekšrocības ir augstāka izturība, drošība, funkcionalitāte un pamanāmas vai gluži pretēji maskējošas krāsas. Pareizi izvēlēts apģērbs atvieglo darba pienākumu veikšanu un noteiktos apstākļos var pasargāt darba veicēja veselību un dzīvību.

Kur tiek izmantots darba apģērbs?

Darba drēbes ir vajadzīgas būvniecībā, ražošanā, rūpniecībā, ceļu būvē, ugunsdzēsībā, veselības aprūpē, metināšanā, bīstamu darbu veikšanā, lopkopībā, jūrniecībā, ēdināšana un viesmīlības nozare, zvejniecībā, mežizstrādē, armijā, policijā, medībās, kā arī pētniecībā (laboratorijās).

Mums visiem pierastās džinsa bikses tiek lietotas jau no 18. gs beigām, taču to modernajā izpildījumā tās parādījās nedaudz vēlāk. Par moderno džinsu bikšu autoru tiek uzskatīts latviešu izcelsmes ebrejs Jākobs Jufess (1831-1908). Pēc emigrācijas uz ASV viņš kopā ar Levi Strausu 1853. gadā uzsāka džinsu bikšu masveida ražošanu.

Šobrīd darba apģērbi jau sen vairs netiek veidoti tikai no džinsu auduma. Tā vietā tiek izmantoti moderni sintētiskie un pus-sintētiskie audumi, kas ir izturīgāki, labāk saglabā ķermeņa temperatūru, ir elpojoši un vieglāk izmazgājami.

Darba drēbes tiek ražotas konkrētu darba pienākumu veikšanai. Tās var būt dažādās krāsās un dizainos, aprīkotas ar konkrētam darbam pielāgotām kabatām, rāvējslēdzējiem, izturīgas pret karstumu, aukstumu, aprīkotas ar speciāliem metāla pavedieniem, kas pasargā valkātāju no mehāniskiem bojājumiem (mežistrādē).

Atsevišķi jāpiemin arī darba apavi, kas nodrošina valkātājam papildus drošību. Darba apavi var būt aprīkoti ar cietu, visbiežāk metāla purngalu, neslīdīgām zolēm, ar paaugstinātu siltumizturību, mitrumizturību vai ventilāciju. Funkcionalitāte atkarīga no veicamajiem darba pienākumiem. Piemēram, lopkopībā apavi ar metāla purngalu pasargā no pēdu traumām, ko var radīt liellopi, bet uz kuģa zābaki ar neslīdošu zoli palīdz valkātājam noturēt līdzsvaru arī sarežģītos laikapstākļos.

Darba apģērbu mode

Darba drēbēm ir liela ietekme uz 21. gs modi un to izmanto dažādas subkultūras. Pamanāmākie apģērba gabali ir džinsu bikses un džinsu jakas, mežcirtēju rūtainie krekli, karavīru jakas, lielie Columbia darba zābaki vai augstie zābaki ar metāla purngaliem.

Vairums no mums, pašiem to neapzinoties, ikdienā, visticamāk, lieto darba jakas, zābakus vai bikses, lai arī nemaz neveic fizisku darbu. Arī šobrīd tik populārās pārgājienu un tūrisma drēbes varam uzskatīt par pielāgotu darba drēbju formu.

Darba apģērba cenas

Mājas apstākļos, veicot fiziskus, netīrus darbus, mēs nereti izlīdzamies ar vecām vai novalkātām drēbēm, kuras nav žēl izmest. Ja noteiktus darbus paredzēts veikt ilgstoši vai arī apģērbs ir vajadzīgs profesionālu pienākumu veikšanai, tiek pirkts speciālais darba apģērbs.

Profesionālās darba drēbes savukārt ir jāmeklē specializētajos darba apģērbu veikalos klātienē vai internetā.

Darba bikšu un jaku cena svārstās no 10 EUR līdz 200 EUR. Kombinezoni no 20 EUR līdz 180 EUR, apavi no 20 EUR līdz 250 EUR. Precīzas darba apģērba cenas atkarīgas no to zīmola, materiāla, funkcionalitātes un lietošanas mērķa. Ņemot vērā, ka darba apģērbu veikali internetā Latvijā ir atrodami pietiekami lielā skaitā katrs var atrast sev piemērotas darba drēbes par saprātīgu cenu. Ja budžets ir ierobežots darba apģērbu var meklēt arī lietoto apģērbu veikalos.

Noderīga informācija

E BIBLIOTĒKA
Share This