Latviešu valodā ir ienākuši daudzi svešvārdi un daļa no tiem tiek lietoti pat nepārtulkoti. Viens no šādiem vārdiem ir “headhunting”. Burtiski tulkojot tas nozīmē galvu medības, taču tās noteikti nav medības tradicionālā izpratnē.
Angļu valodas termins “headhunting” nāk no personāla atlases jomas un apzīmē procesu, kura laikā tiek atrasts konkrētai vakancei iespējami labākais kandidāts. Šis termins parasti tiek attiecināts uz augsta līmeņa vadītāju vai specifisku vai ļoti populāru nozaru speciālistu vakancēm.
Kādēļ tiek izmantoti headhunting pakalpojumi?
Lai aizpildītu augsti apmaksātas amata pozīcijas ar specifiskām prasībām nepietiek ar sludinājuma ievietošanu vakanču portālos. Augsti kvalificēti un labi apmaksāti speciālisti, lielākoties, jau strādā darbos, kas viņus apmierina un nelasa šādus sludinājumus. Lai kandidāts vismaz apsvērtu kandidēšanu uz atvērto vakanci, šie darbinieki ir jāuzrunā personīgi caur sociālajiem tīkliem, paziņām, draugiem vai klātienē.
Latvijā headhunting pakalpojumi personāla atlasē tiek lietoti IT, finanšu, medicīnas un uzņēmumu vadības jomā, taču tie ir noderīgi arī citās nozarēs.
Uzņēmumi, kas meklē augstas kvalifikācijas kandidātus maksā personāla atlases kompānijām komisijas maksu par vakances aizpildīšanu. Komisijas maksa var sasniegt izvēlētā kandidāta vairāku mēnešu vai pat pusgada algas apmēru. Komisijas apmērs katrā konkrētā gadījumā tiek noteikts individuāli. Latvijā tas tradicionāli ir zemāks kā ārzemēs.
Headhunting tulkojums latviski
Latviski nav vēl atrasts labs aizstājējvārds “headhunting” terminam. Reizēm tā tiek saukta par “augsta līmeņa personāla atlase” vai “tiešā personāla atlase”. Neviens no variantiem neskan labi un personāla atlases jomā joprojām tiek lietots termins “headhunting“.