Vārds “koferis” latviešu valodā ienācis no vācu valodas “Koffer” un apzīmē taisnstūrveida kastes formas somu. Savukārt “čemodāns” ir burtiski pārņemts no krievu valodas “чемодан” (izrunā – čemodan) un apzīmē tieši to pašu.
Krievi gan paši neizdomāja šo vārdu, bet pārņēma no persiešu valodas (“jomadan”) un pielāgoja savai izrunai. Persieši “jomadan” ir saliktenis no diviem vārdiem “djame” (drēbes) un “dan” (kaste) un nozīmē drēbju kaste.
Interesanti, ka arī igauņi koferi sauc gandrīz vai tāpat kā mēs – “kohver”. Turpretim brāļu tauta lietuvieši ir izdomājuši savu terminu – “lagaminai”, kuram līdzīgs netiek izmantots nevienā kaimiņvalstī vai jebkur citur Eiropā.
Vēsturiski čemodāns izplatījās līdz ar vilcienu un automašīnu popularitātes pieaugumu. Iepriekš mantas tika glabātas paunās, grozos, mugursomās, plecu somās vai koka kastēs. No visiem pieminētajiem variantiem koferis ir visērtākais, ceļojot ar mehanizētu transportlīdzekli. Savās pašreizējās aprisēs čemodāns kļuva populārs 19. gs vidū.
Kā ir pareizi čemodāns vai koferis?
Latviešu valodā droši varam lietot vārdus koferis un čemodāns kā sinonīmus. Vārda nozīme gadsimtu gaitā nav mainījusies un lielā joprojām apzīmē to pašu, ko persiešiem, t.i. drēbju kasti.
Tas, protams, neliedz mums iespēju likt koferī arī jebkuras citas mantas, kuras vēlamies. Iegādāties koferi visērtāk var internetā. Piedāvājums ir plašs, taču jāņem vērā daži vienkārši noteikumi. Jāzina pielietojums, kofera izmēri un jācenšas iekļauties budžetā. Detalizētākus padomus varat lasīt turpinājumā.
Kā izvēlēties koferi savām vajadzībām?
Ja plānojat pirkt koferi, pievērsiet uzmanību tā izmēram, materiālam, dizainam, funkcionalitātei, pielietojumam un cenai. Īslaicīgos ceļojumus vai reizēs, kad gribat ceļot ar lidmašīnu, nemaksājot par nododamo bagāžu, labākais risinājums būs maza izmēra koferis. Lai izvairītos no pārsteigumiem, vēlams aviosabiedrības mājaslapās aplūkot pieļaujamos čemodānu izmērus.
- Rynair bezmaksas kabīnes bagāžas kofera izmēru ierobežojumi: 40x25x20 cm. (Airbaltic 55x40x23 cm.)
- Ryanair kabīnes maksas bagāžas izmēri: 55x40x20 cm
- Rynair nododamā kofera pieļaujamie izmēri: 81x119x119cm. (Airbaltic 100x50x80 cm.)
Modernie koferi var būt lieli, vidēji un mazi. Čemodāna izvēli noteiks jūsu vajadzības un ieradumi. Lielākiem ceļojumiem piemērotāks būs ietilpīgāks koferis, kurā salikt visas nepieciešamās mantas. Pārvadāšanai automašīnā vai vilcienā varat pirkt arī pašu lielāko pieejamo koferi. Tajā varēsiet novietot ne tikai savas un partnera, bet, ja pacentīsieties arī bērnu mantas.
No mantu kārtošanas un organizēšanas viedokļa, ērtāk gan ir nopirkt vairākus koferus. Būs skaidri zināms, ka vienā stāv drēbes, apavi un pirmās nepieciešamības preces. Otrā pārtika, dāvanas un mazāk svarīgi priekšmeti.
Kofera dizainam, krāsai un materiālam arī ir liela nozīme. Stilīgs, moderns un pievilcīgs čemodāns var radīt vēlmi ceļot biežāk Turpretim neglītu koferi gribēsies paslēpt prom no skata pēc iespējas ātrāk un vienmēr atradīsies iemesli, kādēļ to neizmantot.
Ceļotājiem, kas plāno pārvietoties ar lidmašīnu, ir vērts ieguldīt naudu dārgāka, taču izturīgāka kofera iegādē. Lidostu bagāžas pārvadātāji pret ceļotāju koferiem izturas nesaudzīgi. Pērkot koferi no polikarbonāta vai ABS varat nodrošināt labāku savu mantu aizsardzību pret dažādiem triecieniem. No auduma izgatavotie čemodāni vairumā gadījumu būs lētāki, taču arī neizturīgāki.
Funkcionalitātes ziņā pats svarīgākais koferim ir nodalījumi, rāvējslēdzēji, izturīgs (vēlams arī izvelkams) plastmasas rokturis un ritentiņi kofera apakšpusē. Atsevišķi modeļi aprīkoti arī ar nelielām slēdzenēm vai koda atslēgu, kas apgrūtina svešinieku piekļuvi čemodānā ievietotajām mantām. Šādas mini slēdzenītes, protams, nepasargās pret zagļiem, taču vismaz liks viņiem apdomāties divas reizes pirms mēģināt apzagt tieši jūsu ceļojuma koferi.
Ceļojumus nenoliedzami katrs ņem līdzi tās mantas, kas pašam liekas vissvarīgākās. Budžeta klases un minimālisma piekritēji ņem līdzi tikai pašu nepieciešamāko. Komforta mīļi un ceļotāji, kas brauc ar savu auto vai pat kemperi ņem līdzi visu, ko uzskata par vajadzīgu.
Ja vieta ļauj, sēžammaiss un pufs (lietuviski – “pakoja” vai “pufai”, igauniski “poufid”) būs labs papildinājums piknikā vai kempingā. Vienmēr jāatceras paņemt līdzi arī telti, guļammaisus, gulēšanas paklājiņus un visu pārējo, kas vajadzīgs ērtai gulēšanai. Arī situācijās, kad mūsu ekspektācijas paredz nakšņošanu viesnīcā, ir labāk nodrošināties un būt gataviem plānam B. Nenāks par ļaunu paņemt līdzi arī vairākas bankas kartes. Ārzemēs samērā bieži gadās problēmas ar karšu maksājumiem un rezerves karte šādās reizēs var būt īsts glābiņš.