Termins “loģistika” ikdienā dzirdams regulāri. Visbiežāk ar to tiek saprasti kravu pārvadāšana un organizēšana, bet patiesā nozīme ir daudz plašāka.
Vārda izcelsmei ir divas versijas. Senajiem grieķiem “logistikos” apzīmēja prasmi rēķināt un domāt. Savukārt Francijā 19. gs šis termins tika izmantots, lai apzīmētu armijas pārvietošanu un apgādi. Līdzīgi kā citās nozarēs arī loģistikā militārajām vajadzībām ir bijusi izšķiroša nozīme disciplīnas attīstībā. Armijas apgāde ar pārtiku, ieročiem un citiem resursiem ikvienā valstī bija augstākā prioritāte un efektīva loģistika nereti bija pamats uzvarai vai zaudējumam. Par loģistikas meistariem senākā pagātnē droši varam uzskatīt senos romiešus, bet industriālajā laikmetā lielākā attīstība bija novērojama I un II pasaules karā, kad konfliktā iesaistījās milzīgs karavīru un motorizēto tehnikas vienību skaits.
Normālos apstākļos ar terminu loģistika mēs saprotam preču, resursu un cilvēku pārvietošanu no ražotāja līdz patērētājam privātpersona, uzņēmums, valsts iestāde, starptautiskā organizācija).
Loģistikas pakalpojumi
Virspusēji raugoties, loģistika ir vienkārša, taču praksē tā sastāv no daudziem soļiem un procesiem:
- plānošana,
- kravu transports (t.sk. iekraušana, izkraušana),
- uzglabāšana,
- fraktēšana,
- uzskaite un kontrole,
- preču atgriešana un pārstrāde.
Modernās tehnoloģijas ļauj katru no šiem posmiem padarīt efektīvāku, ietaupot laiku un resursus gan preču ražotājiem, gan to saņēmējiem. Digitalizācija ļauj būtiski saīsināt laiku, kas vajadzīgs, lai noliktavās atrastu preces. Arī salikto kravu veidošana, darījumu slēgšana, kravas transportlīdzekļu koordinēšana u.c. procesi ir kļuvuši būtiski ātrāki. Tas attiecas gan uz B2C (bizness – patērētājs), gan B2B (bizness – bizness) komerciju.
Mūsdienās lielāko ieguvumu loģistikā sniedz procesu automatizācija un robotizācija. Pēdējos gados aizvien populārāka kļūst arī mākslīgā intelekta (AI) risinājumu izmantošana.
Globalizācijas apstākļos loģistika jau sen vairs nenotiek tikai vienas valsts vai reģiona ietvaros, bet aptver krietni plašāku teritoriju. Loģistikas uzņēmumi koordinē preču un izejvielu pārvietošanu, nodrošina transporta pakalpojumus, kārto muitas procedūras, apdrošina kravas un veic visus pārējos darbus, kas vajadzīgi, lai nogādātu kravas no punkta A uz punktu B.
Latvijā daļa loģistikas un kravu pārvadāšanas firmu ir apvienotas biedrībā “Latvijas nacionālā kravas ekspeditoru un loģistikas asociācija”.
Cik maksā kravu pārvadājumi?
Kravas pārvešanas cena ir atkarīga no izvēlētā transporta (auto, dzelzceļš, avio, kuģi), attāluma, kravas veida un apjoma, kravas veida, muitas procedūrām, piegādes termiņa u.c. faktoriem. Neviena firma iepriekš nevar pateikt, cik maksās piegāde, nezinot detalizētāku informāciju par kravas īpašībām.
Vienīgais veids, kā noskaidrot kravu pārvadāšanas cenas par km ir sazināties ar izvēlēto uzņēmumu.
Papildus informācija
- Plašāk par to, ko ietver loģistikas pakalpojumi – https://ursus.lv/lv/logistikas-pakalpojumi
- Vēsturisks ieskats loģistikā – Archive.org (arhivēts rezultāts).