Populārākie bērnu vārdi Latvijā

Katru gadu tūkstošiem vecāku mēģina izdomāt saviem jaundzimušajiem bērniem skaistus un efektīvus vārdus. Daļa dod priekšroku vecāku vai vecvecāku vārdiem. Citi izvēlas zināmu cilvēku, grāmatu vai filmu varoņu vārdus, bet citi skatās kalendārā un mēģina atrast labskanīgāko.

Pasaules pieredze liecina, ka vārdiem ir ciklisks raksturs. Ja vienā paaudzē ir populāri kādi vārdi, tad samērā droši, ka pēc vienas vai divām paaudzēm to popularitāte kritīsies, jo jaunie vecāki gribēs, lai bērns ir atšķirīgs. Diemžēl vai par laimi šādas domas ienāk prātā uzreiz daudziem vecākiem vienlaikus. Tā rezultātā popularitāti meitenēm atgūst vecmāmiņu vai vecvecmāmiņu vārdi un puišiem opīšu vārdi.

Vēl bez vecvecāku vārdu likšanas jāpiemin tendence aizvien biežāk likt bērniem internacionālus vārdus, t.i. tādus, ko viegli izrunāt un atkārtot arī citās valodās. Vairumā gadījumu tie ir Bībeles vārdi vai anglicismi. Vecāki paredz, ka bērni mācīsies vai strādās ārzemēs, iespējams, emigrēs un vēlas atvieglot bērniem dzīvi. Šādu lēmumu var saprast, taču pastāv risks, ka tādā veidā izzudīs mūsu pašu – latviešu unikālie personvārdi. Turpinājumā aplūkosim, kuri ir populārākie vārdi Latvijā un kā tie mainās pa gadiem. .

Populārākie zēnu vārdi

Zēnu vārdi Vieta
OLIVERS 1
ROBERTS 2
MARKS 3
EMĪLS 4
GUSTAVS 5
MARKUSS 6
KĀRLIS 7
DANIELS 8
ADRIANS 9
JĒKABS 10

Zēnu vārdu popularitātes izmaiņas laika posmā no 1920. līdz 2020. gadam. Kā redzams grafikā vārds Jānis bija populārs kopš Latvijas dibināšanas un tāds ir palicis līdz pat mūsdienām, savukārt ar pārējiem ir gājis kā pa viļņiem.

Laika gaitā popularitāti ir atguvuši vārdi – Kārlis un Roberts, bet Jēkabs ir atdzimis kā fēnikss no pelniem. Visi pārējie zēnu un vīriešu personvārdi ir kļuvuši populāri pēc 1990. gada.

Populārākie meiteņu vārdi

Meiteņu vārdi Vieta
SOFIJA 1
EMĪLIJA 2
ALISE 3
ANNA 4
MARTA 5
AMĒLIJA 6
PAULA 7
EMMA 8
ELIZABETE 9
DĀRTA 10

 

Līdzīgi kā puišu vārdiem arī meiteņu vārdiem ir ciklisks raksturs. Lielākā daļa no šobrīd populārajiem meiteņu vārdiem bija Latvijā populāri līdz 1945. gadam. Pēc tam līdz ar valsts okupāciju pirmajās pozīcijās izvirzījās citi, t.sk. krievu personvārdi. Likumsakarīgi, ka Annai izdevās noturēties topā, jo šādu vārdu savām meitām liek arī krievi. Līdz ar pirmajām brīvības vēsmām un izteiktāk pēc neatkarības atgūšanas popularitātes zenītā atgriezās vecmāmiņu un vecvecmāmiņu vārdi – Emīlija, Alise, Marta, Dārta, Alise, Paula u.c. (skat. grafiku zemāk).

Izņēmums meiteņu vārdu kontekstā ir vārds Amēlija, kura popularitāte 99,99% skaidrojama ar 2001. gadā iznākušo filmu Amēlija. Dažus gadus vēlāk pusaudzēm izaugot un pašām kļūstot par mātēm Amēlija parādās latviešu sieviešu jaundzimušo meitu vārdos. Visticamāk, arī Jūs esat redzējuši šo filmu (tituldziesma zemāk).

Vēlaties izpētīt populārākos vārdus detalizētāk?

Latvijā personvārdu datu bāzes parasti publisko Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde šeit. Tur iespējams aplūkot cik cilvēki ar konkrēto vārdu šobrīd ir reģistrēti Latvijā. Tomēr, ja interesē populārākie zēnu un meiteņu vārdi gadsimta griezumā, ielūkojieties Centrālās Statistikas pārvaldes mājaslapā šeit. Visi rakstā redzamie dati ir ņemti tieši no CSP personvārdu rīka.

Izvēloties vārdu, ir vēlams ņemt vērā arī vārda dienas datumu. Ja dzimšanas diena iekrīt ziemā, būtu jācenšas vismaz vārda dienu likt vasarā, lai ir kādi svētki, ko svinēt siltā laikā. No otras puses, bērna vecumā apsveikums vārda dienā būs mazs mierinājums, ja ir vasaras brīvlaiks un visi draudi ir pie vecvecākiem laukos un nav neviens, ko uzaicināt ciemos. Kopumā ir daudzi faktori, kas jāņem vērā, liekot bērnam vārdu, ne tikai vārdu popularitāte. Detalizētāk par to runāsim kādā no nākamajām publikācijām.

Share This