Kas ir SEO

Termins “SEO” ir atvasināts no angļu valodas – “search engine optimization” un nozīmē mājas lapas pielāgošanu interneta meklētāju vajadzībām. Tīmekļa vietnes pielāgošanas mērķis ir palielināt apmeklētāju plūsmu no Google, Bing, Yahoo, lai veicinātu informācijas, preču vai pakalpojumu lielāku atpazīstamību un pārdošanu.

Sarunvalodā procesu, kura laikā tīmekļa vietne tiek pielāgota, lai iegūtu labākas pozīcijas Google tiek saukta arī par SEO optimizāciju vai optimizēšanu. Latvijā par SEO sauc arī SEO.lv mājaslapu, līdzīgi kā Delfi vai Tvnet ir saīsinājums no Delfi.lv vai Tvnet.lv

Tā kā Google ir visbiežāk izmantotais interneta meklētājs, SEO optimizācijas ietvaros galvenā uzmanība tiek pievērsta mājas lapas pielāgošanai Google vajadzībām un prasībām. Pētījumi liecina, ka Latvijā Google izmanto vairāk kā 95% iedzīvotāju.

Kā darbojas interneta meklētāji?

Interneta meklētāji izmanto robotus (advancētas programmas), kas pārmeklē internetu, meklējot un indeksējot tā saturu. Pēc tam algoritmi analizē savākto informāciju un ņemot vērā dažādus mainīgos sakārto saturu hierarhiskā secībā. Google un citi interneta meklētāji piedāvā lietotājiem pēc noteiktiem atslēgas vārdiem secīgi sakārtotus rezultātus (mājas lapas, video, kartes u.c.). Lielākā daļa interneta lietotāju aplūko tikai rezultātus pirmajā lapā. Šī iemesla dēļ tie, kas vēlas palielināt savu redzamību internetā, cenšas nokļūt Google meklētāja pirmajās pozīcijās vai vismaz pirmajā lapā.

Augstākās pozīcijās tiek izvietotas tās lapas, kas interneta meklētājiem šķiet visatbilstošākās pēc dažādiem nosacījumiem. Tiek ņemts vērā arī lietotāju nodoms – vai tiek meklēta informācija, ēdiena pagatavošanas recepte, karte, biļetes, iespēja iegādāties konkrētu preci vai pakalpojumu, atsauksmes, video, attēli.

Mūsdienās Google arī ņem vērā to, cik lapa ir ērta lietotājiem, vai saturs ir aplūkojams uz mobilajām ierīcēm, cik ātri ielādējas saturs un citus datus. Tas viss tiek darīts ar mērķi, lai iespējami efektīvi apmierinātu interneta meklētāju lietotāju vajadzības. Aizvien biežāk rezultāti un atbildes uz meklēšanas vaicājumiem tiek parādītas Google lapā, bez vajadzības lietotājiem apmeklēt citu tīmekļa vietni.

Kā notiek SEO optimizācija?

Mājas lapu īpašnieki un uzturētāji, kas vēlas gūt labāku atspoguļojumu interneta meklētāju rezultātos veic darbības, lai to veidotais saturs būtu atbilstošāks konkrētiem atslēgas vārdiem. Lai saprastu mājas lapas sākotnējo stāvokli, vispirms tiek veikts SEO audits, kura laikā tiek izvērtēts mājas lapas tehniskais stāvoklis un atbilstība Google prasībām. Kad trūkumi ir novērsti, tiek veikta mājas lapas satura papildināšana ar tekstiem vai cita veida saturu, ietverot tajā noteiktus atslēgas vaŗdus, kas ļauj interneta meklētājiem labāk saprast teksta jēgu. Papildus tam tiek veidotas arī ārējās saites. Ārējo saišu esamība atvieglo inteneta meklētāju darbu, ļaujot tiem labāk saprast konkrētās mājaslapas saturu.

Cik maksā SEO?

Atšķirībā no reklāmām internetā – banneri, sludinājumi, reklāmas interneta meklētāju rezultātu augšgalā, augstākās pozīcijas dabīgajos meklēšanas rezultātos nav iespējams nopirkt. Mājas lapu īpašniekiem un uzturētājiem, kas vēlas uzlabot savas pozīcijas interneta meklētājos ir jāveido atbilstošs saturs un jāņem vērā SEO optimizācijas nosacījumu un prasības. Šīs darbības var veikts ikviens, taču daudzi izvēlas pienākumus uzticēt uzņēmumiem, kas specializējušies mājaslapu SEO optimizācijā.


Izmantotā informācija:

E BIBLIOTĒKA
Share This